A hónap műtárgya

2015. október

2015. 10. 16.
60 éves nagy győzelem

Napra pontosan 60 évvel ezelőtt, 1955. október 16-án játszotta 100. mérkőzését egymással a két örökös rivális, a magyar és az osztrák labdarúgó válogatott.
A Hónap műtárgyának ennek apropóján választottunk egy Szepes karikatúrát, mely az eseményről állít humoros emléket.

Elől Magyarországot jelképező gépkocsi, mögötte Ausztriát jelképező, két ló húzta hintó, mellyel Schwarz Dr. utazik. A gyeplőt Nausch tartja. A porfelhőben kirajzolódik a 6:1-es eredményjelzés. Jobb oldalt alul SZEPES szignó.
Alkotó: Szepes Béla
Méret: 43 x 30,5 cm-es rajzlap
Anyag: papír
Technika: tus

A karikatúra alkotójának névjegyét   ITT   olvashatja!

A jubileumi meccs pazar hangulatban zajlott az egykori Népstadionban, természetesen teltház előtt. Az emelkedett légkört igen csak megalapozta az ifik parádés játéka, ugyanis a nagy összecsapást felvezetendő a két ország ifjúsági válogatottja mérte össze erejét egymással, s talán az eddigiekből kiderül, melyik fél diadalmaskodott. Győztek a magyarok 9:0 arányban.
E felvezetés után a nap fő derbije pedig úgy indult, hogy a kezdőrúgást a futball-legenda, Schlosser Imre (Slózi) végezte el.

*

Az első félidőben egy gólt szerzett Tichy, s a magyar csapat fölényét végig megtartotta. A játék igazán akkor vált izgalmassá, amikor Grohs góljával a második félidő 53. percében egyenlítettek az osztrákok. Ez feltüzelte a csapatot, s ezután egyre-másra követték egymást a szebbnél-szebb gólok, passzok és akciók. Hálóba juttatta a játékszert Kocsis, Czibor (aki két találatot is szerzett), Tóth II. és Puskás.
A közönség elégedetten távozhatott Budapest pompás stadionjából egy remek hangulatú és győzelemre vitt küzdelem után.

Az 1955. október 18-i Képes Sport közöl néhány véleményt, amely a meccs után hangzott el. Most ezekből szemezgetünk.

Schlosser Imre: Ha csak tíz percet közöttük játszhattam volna… Felejthetetlen emlék marad számomra ez a mérkőzés, mert először éreztem azt, hogy nem hiába küzdöttem egy negyedévszázadon át a magyar színekért.

Tóth II.: Nehéz szívvel álltam be a sérült Kertész helyére, de amikor az első labdát jól megjátszottam és a közönség tapsát meghallottam, teljesen megnyugodtam. Egyszer s mindenkorra elmúlt bennem az a szorongó érzés, amit eddigi válogatott mérkőzéseim során éreztem.

Hannappi: Egy órán keresztül álltam Puskással szemben a párharcot. Az utolsó félórában Puskás ellenállhatatlan volt. Örülhet Ocwirk, hogy nem neki kellett ma játszania a magyarok ellen.

Ocwirk: Ezt a mérkőzést velem együtt is elvesztettük volna. Pedig a magyarok legutóbbi eredményei alapján azt hittük, hogy elérkezett a mi óránk. Tévedtünk… Elég súlyosan!..

K. Geier, osztrák szövetségi kapitány: Még mindig érthetetlen számomra, hogy a védelmünk tagjai miért csak bámulták a magyar csatárokat és miért nem kergették, zavarták őket?... Annyira elragadta őket a magyar csatárok ragyogó játéka?... A védelem csődöt mondott!

Schwarz dr., az osztrák labdarúgó szövetség volt elnöke: Ez a magyar csapat a korszerű „Wundermannschaft”*. Szerintem a jelenlegi magyar válogatottnál nincs jobb csapat a világon. Engem nem lepett meg a nagyarányú vereség, mert – sajnos – előre láttam. 1908 óta ismerem a magyar labdarúgást és tudom, hogy ma vitathatatlanul gólokkal jobb nálunk.

Szűcs Katalin, kalauznő a 7-es autóbuszon: Ilyen elégedett, boldog emberekkel még a budapesti angol-magyar mérkőzés után sem találkoztam.