A Magyar Olimpiai és Sportmúzeum SportAgóra épületében megnyitották szerdán délután a „Nők a Téli Olimpián” Szocsi 2014 kiállítást. A Magyar Olimpiai Bizottság és a MOB Nők a Sportban Bizottságának közös művészeti pályázatára 44-en, összesen 94 alkotást nyújtottak be.
A MOB és annak női bizottsága hagyományteremtő céllal, harmadszor hirdetett a sport és a művészet összefüggésében pályázatot, ezúttal a szocsi téli olimpián részt vett női sportolók valamint az édesanyák tiszteletére.

A kiállítás megnyitójának résztvevőit házigazdaként dr. Szabó Lajos, a Sportmúzeum igazgatója köszöntötte.

A felhívásra tizenegyen fotó, harminchárman képzőművészeti kategóriában adtak be pályaművet. A szakmai bírálók 44 alkotó összesen 94 alkotását értékelték.
„A pályázat célja az volt, hogy felhívjuk a figyelmet a téli olimpiai játékokra és az azon résztvevő női sportolókra, valamint tisztelegjünk a sportolók mögött álló édesanyák kitartó támogatása, elkötelezettsége és odaadása előtt” – mondta a MOB Nők a Sportban Bizottságának elnöke, Regőczy Krisztina.

Az olimpiai ezüstérmes műkorcsolyázó elmondta, a pályázat nyílt volt, amelyre a téli olimpia szelleme által ihletett alkotásokat várták. A felhívásra festménnyel, szoborral, grafikával, bőrrel, textilművel, fotóval egyaránt lehetett pályázni. A pályaművek közt megtalálható volt fa- és fémszobor, speciális öntvény, modern és naiv festmény, valamint nem hiányozhattak azok a fotók sem, amelyeket az olimpián részvevő fotósok a női versenyzőkről készítettek – portrék és versenyképek egyaránt. Egy alkotó több kategóriában is pályázhatott.
„Az itt kiállított művészeti alkotások az olimpiai eszme által ihletett azon pillanatokat örökítették meg, melyek a legemlékezetesebbek voltak, és olyan mozzanatok, amely az anya és gyermek kapcsolatát tükrözik. Egy mozdulatot, egy érzést, mely mindenki számára sokat jelentett és jelent ma is” – tette hozzá Regőczy Krisztina.
A zsűrit Regőczy Krisztina bizottságvezető mellett Kelecsényi Csilla Ferenczy Noémi-díjas textilművész, Szunyoghy András Barcsay- és Mednyánszky-díjas grafikus-festőművész továbbá dr. Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója alkotta. A zsűrizésben részt vettek a MOB Nők a Sportban bizottság tagjai is.

A bírálók holtversenyben két győztest hirdettek, Széri-Varga Géza és Tóth Ernő (a képen) munkáját ítélték legjobbnak, mind művészileg, mind aktualitását, téli olimpiai ihletettségét tekintve.

(MOB/Vasvári Ferenc)
Forrás: mob.hu

A megnyitóról készült fotókat megtekintheti a Galériában!