2015. 04. 20.

A Nemzetközi Fair Play Bizottság (NFPB) magyar díjazottjait bemutató fotókiállítás nyílt pénteken a budapesti Francia Intézetben.

A megnyitó előtt három előadás hangzott el: Kamuti Jenő, az NFPB elnöke a fair play szellemiségének kialakulásáról, jelentéséről, Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója a múzeum küldetéséről, a magyar sport és az olimpiai mozgalom értékeinek megőrzéséről, Farkas Péter, a Testnevelési Egyetem docense a fair playről mint a sport lelkéről beszélt.

Kamuti Jenő ezután az NFPB alapító elnökéről elnevezett Jean Borotra-emlékérmet adott át Roland Galharague-nak, Franciaország magyarországi nagykövetének.
Köszönőbeszédében a nagykövet azt mondta, hogy biztosan nem a sportteljesítményével érdemelte ki a díjat, és ez nem személyes elismerés, hanem voltaképpen Franciaországnak szól. Ezt erősítette meg Kamuti Jenő, aki az MTI-nek úgy fogalmazott, hogy a francia sport elismerése a nagykövetnek átnyújtott díj.

A kiállításon valamennyi – azaz 44 – magyar díjazott felbukkan: fair play cselekedetért 28-an, a fair play szellemiségének terjesztéséért pedig öten részesültek elismerésben, míg életműdíjat 11-en vehettek át. Az első magyar díjazott Zsolt István labdarúgó-játékvezető volt, de elismerésben részesült többek között Gulyás István teniszező, Kamuti Jenő tőrvívó, Wichmann Tamás kenus, a legutóbbiak között pedig az úszó Gyurta Dániel.

A kiállítás április 30-áig tekinthető meg, hétfőtől péntekig 10 és 18 óra között.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) által is elismert és támogatott Nemzetközi Fair Play Bizottság 1963-ban jött létre az UNESCO és több nemzetközi szervezet együttműködésének eredményeként. Kamuti Jenő 2000 óta áll a testület élén.

(MTI)