Schwanner Endre (1928-2021)

93 éves korában elhunyt a kiváló fotográfus, sportfotós Schwanner Endre.

Maradandót alkotott a fotózás számos területén. Kezdetben motorversenyeket örökített meg, majd a színház és zene felé fordult. Kiváló technikai tudását számos nemzedéknek örökítette tovább, 17 évig tanított a Magyar Újságírók Országos Szövetségének fotóriporter iskolájában. A szakma számos intézményének volt tagja, így a Magyar Fotóművészek Szövetségének, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének és a Magyar Fotóriporterek Kamarájának.

2008-ban kiemelkedő fotóművészeti tevékenységét Balogh Rudolf díjjal jutalmazták.

Számos tárlat nyílt munkáiból: 1972-ben Ferencvárosban, 1988-ban a Fotóművészeti Galériában, 2000-ben Tihanyban, 2001-ben a Vigadó Galériában tekinthették meg az érdeklődök műveit.

2009-ben Szabó II. László motorversenyző pályafutását megörökítő fotóit mutatta be kiállításon a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum.

2016-ban a Magyar Nemzeti Múzeum rendezett kiállítást fotóiból Idők címmel. Hagyatékát még 2011-ben ajánlotta fel a Magyar Nemzeti Múzeumnak. Ebben az évben a Magyar Olimpiai és Sportmúzeumnak is átadott egy több, mint 500 tekercsből álló filmnegatív gyűjteményt, mely az 1948-1972 közötti motorsport képes krónikája. A gyűjtemény hiánypótló volt a Sportmúzeum számára, hiszen az 1990-es évekig a múzeum nem gyűjtött a technikai sportokra vonatkozó tárgyakat, dokumentumokat. Az értékes képek digitalizálása azóta is folyamatos.

2019-ben Motorversenyek 1948-1971 címmel jelent meg könyve a fotókból, mely betekintést enged a számunkra átadott anyagba.

Schwanner egyedülálló technikai tudással és bámulatos érzékkel örökítette meg a motorsport versenyek legizgalmasabb pillanatait az utókor számára.