Megnyílt “A Pékerdőtől a Puskás Arénáig” kiállítás

A 19. század utolsó negyedében egy új sportág indult hódító útjára a kontinensen: a „football”. Az 1870-es években még az atlétikai edzés utáni levezetésre szolgált, majd az 1890-es évektől megjelentek az első, kifejezetten erre a sportágra alakult egyesületek. A játék hamar eljutott hazánkba is, ahol a labdarúgás 1901-re már saját szakszövetséggel rendelkezett, és ettől kezdve megindulhatott az első, hivatalos bajnokság, majd 1911-re elkészült a Ferencváros, 1912-re pedig az MTK első stadionja. Hazánkban a futball népszerűsége minden más sportágét felülmúlta, és ha a következő évtizedekben bizonyos hullámvölgyek elő is fordultak, az 1960-as évekig így is a szűk világ elit részéhez tartoztunk, amelyet bizonyít a két világbajnoki döntő (1938, 1954), az Európa Kupa győzelem (1953), és a három olimpiai bajnoki cím (1952, 1964, 1968). Az 1970-es évektől érzékelhető hanyatlás ellenére mind válogatott, mind klubszinten akadtak még figyelemreméltó eredményeink, s 2016 óta ismét egy felfelé szálló periódusba kerültünk.
Ezt az izgalmas fejlődéstörténetet mutatja be a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum 2021. június 24-én megnyitott kiállítása, „A Pékerdőtől a Puskás Arénáig” címmel. A tárlat a magyar labdarúgás különböző korszakaiból származó gazdag képi- és műtárgyanyagot vonultat fel, amelyben az intézményünk saját gyűjteményének darabjain túl a Fradi Múzeum és az Újpesti Torna Egylet is képviselteti magát. A kiállítás a magyar futball története mellett helyet biztosított azoknak a labdarúgás révén kifejlődő játékoknak (Totó, csocsó, gombfoci, rugósfoci), amelyek generációk sorával szerettették meg ezt a nagyszerű sportágat.