Téli olimpiák – 1952 – Oslo

Az 1952-es téli olimpia plakátja

1952-ben a skandináv országok rendezték az olimpiákat. A nyári játékoknak a finn Helsinki adott otthont, míg a téli versenyek helyszíne a norvég főváros, Oslo lett. Most fordult elő először, hogy egy ország fővárosa kapta meg a rendezési jogot. Ezúttal már a korábban eltiltott Németország is részt vehetett a versenyeken.
Az olimpiai lángot is az országban gyújtották meg, Morgedahl-ban, amit a modern sísport bölcsőjének tekintettek. A láng 270 kilométeres stafétafutással jutott el a fővárosba. Az olimpiát a norvég király, VII. Hakon nyitotta meg. Egyes versenyszámok, így az alpesi sí számokat a Nore-hegységben rendezték, 120 kilométerre a fővárostól. A versenyeket nehezítette, hogy ebben az évben szokatlan volt az időjárás, kivételesen alig esett a hó, ellenben jég borított mindent.
Versenyeket 4 sportágban rendeztek: bob, jégkorongozás, korcsolyázás és síelés. Új versenyszámok is bemutatkoztak, mint a női- és férfi óriás műlesiklás és a női 10 kilométeres sífutás.
Érdekesség, hogy felmerült egy olyan javaslat, hogy teremsportokkal bővítsék a téli olimpiákat (birkózás, kosárlabda, ökölvívás és súlyemelés). A gondolatot dr. Mező Ferenc is szorgalmazta. A javaslatot azzal indokolták, hogy ezekben a sportágakban többnyire télen zajlanak a legfontosabb mérkőzések, jellegűk miatt pedig nem befolyásolja őket az időjárás. A felvetés végül nem valósult meg.
Magyarország ezúttal korcsolyázásban és síelésben indult 4 női és 8 férfi versenyzővel. Legeredményesebbnek ezúttal is műkorcsolyázóink bizonyultak. A Nagy Marianna – Nagy László páros technikailag gazdag kűrjével bronzérmet szerzett. Lendületes előadásukra már 4 évvel korábban is sokan felfigyeltek. Párosuk rakta le a modern orosz jégtánc alapjait, Jurek Eszterrel a Szovjetunióba is kiküldték őket korcsolyát oktatni.

Fekete-fehér korcsolyázó csoportkép. A kép Berlinben készült 1953-54-ben. A képen szereplők közül, beazonosíthatóak: Müller, Katarina Witt edzője balról 4., mögötte Jurek Eszter; Botond Éva , Nagy Mariann, Szöllösi, Erős Antal, Czakó György, Nagy László és Szollás László

Az élsporttól való visszavonulás után Nagy Marianna 1966-ig a Jégrevű vezető szólistája volt. Olyan előadásokban szerepelt, mint a Téli rege, vagy a Napfény a jégen. Jégkirálynő címmel még filmet is forgattak életéről. A magyar Jégrevűről számos felvétel lapul múzeumunk gyűjteményébe, mely valamelyest visszaadja a magyar Jégrevű hőskorát.

Jégrevű előadás: Párizsi kép Vida Gáborral és Nagy Mariannal

Nagy László orvosként és edzőként is tevékenykedett visszavonulása után. Egyik leghíresebb tanítványa Almássy Zsuzsanna, világbajnoki bronzérmet és Európa-bajnoki ezüstérmet szerzett műkorcsolyázó volt.
A műkorcsolya versenyen nagy reménnyel indult Jurek Eszter is, de sajnos elrontotta második gyakorlatát, ezért az utolsó helyre esett vissza. Pár nappal később gyakorlatával javított helyzetén, végül a 23. helyen végzett. Jurek Eszter a későbbiekben szintén a Jégrevű tagjaként tevékenykedett. A társulat tagjai közé tartozott Czakó György is, aki az olimpián 12. helyen végzett egyéniben.

Jurek Eszter és Czakó György a Jégrevűben, jelmezben

A gyorskorcsolyázók közül Lőrincz Ferenc szerepelt a legjobban, a 10. helyen ért célba az 1500 méteres versenyen. 2:23.7 másodperces eredményével megdöntötte egyéni csúcsát, ráadásul számos esélyesebbnek tartott finn, norvég és amerikai indulót is maga mögé parancsolt.
Merényi József gyorskorcsolyázónk szintén egyéni csúcsot futott és a 17. helyen ért célba a 10 000 méteres versenyen.
A síelők között kiemelendő Kővári Károlyné Szendrődi Ildikó, aki műlesiklásban (30. hely), lesiklásban (32. hely) és óriás-műlesiklásban (37. hely) is célba ért. Alpesi sízésben összesen 102 magyar bajnoki címet szerzett, hazai pályán nem akadt ellenfele.

Manhercz Erika

Forrás:
A fehér olimpiák. In: Természetjárás – Turista Magazin. 22. évfolyam, 2. szám. 1976.02.01. 12-13. o.
Herzog Tamás: A téli olimpiák története. A nemzetek és a sportolók a havas-jeges játékokon. In: Élet és Tudomány. 2010/5. szám. 146-148. o.
Horváth István: Fejezetek a téli olimpiák történetéből. In: Képes Sport. 23. évfolyam, 2. szám. 1976.01.13. 18-19. o.
Ivanics Tibor: Magyarországot képviselték az olimpiai játékokon (1924-1936). In: A Magyar Olimpiai Akadémia Évkönyve 2008.
Képes Világ. 5. évfolyam, 8. szám. 1949.02.20. 12. o.
Kertész István: Téli olimpiák. In: História. 2005. 10. szám. 28-29. o.
Népsport. 8. évfolyam, 33. szám. 1952.02.15. 1. o.