A HÓNAP MŰTÁRGYA: FEBRUÁR

Több mint százhúsz éve jelentek meg a modern téli sportok Magyarországon. A XIX. század végén már a svájci szánkóéletről is olvashattak tudósításokat a magyar újságokban. A századelőn már itthon is meg lehetett vásárolni a szükséges felszereléseket, az első évtized végére már a Tátrában és a Budai hegyekben is szánkózhattak, sőt versenyezhettek a szánkózás szerelmesei.
A Tátra Klub által 1909-ben átadott lomnici bob pályához felvonó is épült. 1914-ig itt rendezték meg a nemhivatalos magyar bajnokságokat.
A világháború alatt hanyatlott a sportélet, Trianonnal elvesztek a magashegyeink, így a Tátra is. Hosszú időre megszakítva ezzel az ígéretesen induló magyar szánkósport fejlődését.
A most bemutatott szánkó két évtizeddel ezelőtt, vásárlás útján került be a múzeum gyűjteményébe. Ezt a típust megtalálhatjuk a Weszely István sportboltjának 1911-es katalógusában is. Az 1911-es téli sportélet fejlettségét mutatja, hogy mekkora a választék a bolt kínálatában.

Hosszúsága: 125 cm
Szélessége (elől): 40 cm
Magasság (kormánynál): 46 cm
Anyaga: fa, vas, kender heveder